Jak-18 pilotowany przez Janusza Misia pojawi się na niebie nad Pobiednikiem Wielkim

29.08.2024

Odsłaniamy gości, którzy wystąpią podczas Lotniczego Dnia Otwartego Aeroklubu Krakowskiego! Zapraszamy na prezentację w locie samolotu Jak-18 pilotowanego przez Janusza Misia

Dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy o konstrukcji metalowej krytej płótnem, następca drewnianego UT-2. Konstrukcja była opracowywana przez biuro projektowe Aleksandra Jakowlewa od 1945 r. i już w 1947 r. wprowadzona do produkcji seryjnej, która trwała 10 lat.  W ZSRR i na Węgrzech zbudowano 5680 egzemplarzy (wraz z chińską licencją powstało ogółem ponad 8000 samolotów tego projektu). W Polsce Jaki-18 używane były w latach 1950-1978 w lotnictwie wojskowym i w aeroklubach. W obecnej chwili muzealny eksponat to jedyny w Polsce latający Jak-18 (nr seryjny EM005).

Samolot został wyprodukowany w zakładach Sportárutermelő Vállalat (Fabryka Sprzętu Sportowego) w Esztergom na Węgrzech.

W 1957 r. został zakupiony przez Aeroklub PRL i zarejestrowany ze znakami SP-AOP. Po wylataniu 1555 godzin oraz dwóch remontach, w roku 1973 r. Aeroklub Krakowski przekazał samolot do zbiorów Muzeum. W 2000 r. Fundacja „Polskie Orły” wykonała remont samolotu, któremu przywrócono zdolność do lotu i ponownie zarejestrowano jako SP-YYY. Jego operatorem jest Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego Oddział EAA 991 w Nowym Sączu.

Jak 18 jest eksponatem lotnym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.