,,Koleżanki i Koledzy! W ubiegły weekend (8 i 9 marca) Aeroklub Krakowski świętował Dzień Kobiet w Muzeum Lotnictwa Polskiego
W ramach obchodów otwarta została wystawa “Kobiety w Lotnictwie Polskim” upamiętniająca nasze najsłynniejsze pilotki. Wernisaż 8 marca rozpoczął się od przemowy Dyrektora Tomasza Koseckiego, po której nasz instruktor pilot Roman Matyjewicz wygłosił wykład o historii zasłużonych pilotek Aeroklubu Krakowskiego. Następnie o swoich doświadczeniach i drodze lotniczej opowiedziały nasze koleżanki – Gabriela Hałoń i Daria Bebak. W dalszej części programu głos zabrały takie zasłużone zawodniczki jak Adela Dankowska, Mirosława Sznejder. Kolejną prezentację poprowadziła por. Marzena Dudaryk, z Zespołu Ewakuacji Medycznej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, a część oficjalną zakończył wykład o Stefanii Wojtulanis-Karpińckiej. Obchody zakończyły się zwiedzaniem nowej wystawy.
Chcemy też wspomnieć, że tego dnia, od razu po prezentacji Daria Bebak udała się na lotnisko w Pobiedniku gdzie pomyślnie zaliczyła egzamin praktyczny na licencję PPL. Gratulujemy!
Drugiego dnia można było poznać i posłuchać wspomnień kolejnych pilotek. Warto odnotować, że wśród osób na sali była p. Hanna Badura – obecnie najstarsza pilotka i dawna członkini Aeroklubu Krakowskiego. Po przedstawieniu wszystkich Pań zaprezentowano historię Wandy Modlibowskiej (Patronki Aeroklubu Poznańskiego). Następnie o ciężkiej drodze po marzenia opowiedziała kpt. pil. Paulina Szkudlarz, 8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie.
O służbie w lotnictwie cywilnym prezentowały Panie – Katarzyna Gojny oraz Gabriela Drózd, Panie Kapitan PLL LOT S.A. W kolejnej części wystąpiły nasze koleżanki Gabriela Hałoń i Daria Bebak, opowiadając o lataniu w Aeroklubie Krakowskim, a całość zakończył wykład st. post Barbary Wilk o zawodzie pilotki śmigłowca policji. Dzień zakończył się koncertem Orkiestry Staromiejskiej.
Jako konkluzje trzeba powiedzieć, że było to wydarzenie bardzo niezwykłe i “uskrzydlające”. Wszystkie zaproszone pilotki miały inspirujące historie i spostrzeżenia do przekazania. Zagadnienia takie jak: bycie pierwszą, bycie jedyną, bycie najmłodszą, czy ustanawianie rekordu świata są powodem do dumy, ale też nakłaniają do refleksji.
Obecnie nasz Aeroklub cieszy się dobrą opinią kobiet i dalej chętnie będziemy wspierać rozwój kolejnych pokoleń lotniczek.
Wszystkich członków zapraszamy na wystawę do Muzeum Lotnictwa Polskiego, by móc się zapoznać z wystawą.
Dziękujemy wszystkim osobom obecnym podczas otwarcia!
Opr. Mikołaj Kolarczyk