Lotnictwo jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w Polsce i na świecie
Coraz większym problemem staje się ograniczony potencjał kadrowy dla branż lotniczych. Hermetyczność środowiska awiatorów spowodowała, że przez wiele lat zawód „lotnik” był przeznaczony tylko dla płci męskiej. Mimo że liczba kobiet w lotnictwie rośnie, nadal nie jest ich zbyt wiele. Szacuje się (dane z 2017), że na całym świecie 6% pilotów stanowią kobiety. I w Polsce ten stosunek jest podobny i kształtował się na poziomie 6.9% (PPL), a w przypadku ATPL(A) – niecałe 3%.
Kilka historycznych faktów zasługuje na podkreślenie. Ikoną lotnictwa kobiecego jest Amelia Earhart. Natomiast pierwszą kobietą, która samotnie pilotowała samolot była Thérèse Peltier. Dokonała tego już w 1908 roku przelatując odległość 656 stóp, czyli niewiele dalej niż Bracia Wright. Kolejna pionierką lotnictwa, która otrzymała licencję pilota International Aeronautics Federation była Francuzka Raymonde de Laroche w dn. 8.03.1910. Dziś ta data wydaje się znamienna, choć wtedy jeszcze nie była celebrowana.
Lotnictwo to wciąż dość hermetyczna dziedzina, ale kobiety, których pasją są samoloty, pomimo trudności śmiało dążą do celu i sięgają po swoje marzenia. Aeroklub Krakowski to stowarzyszenie, które nie dostrzega różnic płci, wieku, doświadczenia i statusu społecznego. Aeroklub Krakowski łączy wszystkich miłośników lotnictwa i pozwala spełniać marzenia.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2020 roku dziewczyny z Aeroklubu Krakowskiego, jako pierwsze w Polsce dołączyły do prestiżowego, ogólnoświatowego stowarzyszenia Women in Aviation International – organizacji non-profit, której celem jest zachęcanie i rozwój kobiet w dziedzinach związanych z karierą w lotnictwie. Członkostwo obejmuje pilotów linii lotniczych, czy astronautów lub tez pilotów korporacyjnych, a także techników utrzymania ruchu, inżynierów, kontrolerów ruchu lotniczego, właścicieli firm, nauczycieli, dziennikarzy, stewardess, studentów szkół średnich i uniwersytetów, wykonawców pokazów lotniczych, kierowników lotnisk i wielu innych.
WAI pomaga kobietom w lotnictwie i zachęca młode kobiety do rozważenia lotnictwa jako kariery. Oferuje także programy edukacyjne dla nauczycieli, członków przemysłu lotniczego i młodzieży w kraju i za granicą. Reprezentantki Aeroklubu Krakowskiego dołączają do grona ponad 12 000 aktywnych członków WAI.
AK wchodząc w szeregi najlepszych z całego świata chce propagować idee aktywniejszego udziału dziewczyn w branży lotniczej. Chcemy zachęcać kobiety do szkolenia się na pilotów, mechaników, kadrę zarządzającą w lotnictwie, służby ruchu lotniczego i do innych zawodów związanych z awiacją.
Aeroklub Krakowski ma przed sobą wiele wyzwań i ogromne pole do działania w tym temacie. Jednakże, aby dobrze zacząć warto zasięgnąć rady tych, którzy już pokonali pierwsze kroki.
Na początku marca 2020r. na Florydzie odbędzie się wyjątkowa konferencja organizowana przez WAI. Spotka się tam około 5000 osób związanych z lotnictwem z całego świata, aby dzielić się doświadczeniem, zarażać pasją i chęcią działania, rozwiązywać problemy i wyznaczać ścieżki do dalszego rozwoju. Udział w konferencji będzie miał też Aeroklub Krakowski, wysyłając swój kobiecy team, który godnie będzie reprezentował Kraków i całą Polskę. Relacja w tego wydarzenia wkrótce.
Jesteśmy przekonani, że to niezwykłe spotkanie przyniesie w przyszłości ogrom korzyści i pozwoli tworzyć coraz lepszą lotniczą rzeczywistość.