90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego – 27 – 28 sierpnia 2022

24.08.2022

Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych na obchody Święta Lotnictwa Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.

Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło Święto Lotnictwa?

W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum w ten dzień będzie wolny, ale część programu rozpocznie się już w sobotę wieczorem. Wstęp na wydarzenia sobotnie będzie płatny.

Czym były zawody Challenge?

Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym. Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.

Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju.

Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa?

Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie Muzeum pojawią się gościnnie samoloty i inne statki powietrzne. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 “Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza, Herkules C-130 z 33.Bazy Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, która w swojej 45-minutowej dynamicznej show – paradzie zaprezentuje utwory pochodzące z różnych gatunków muzycznych, obrazujące różne obszary działalności Orkiestry. Usłyszeć będzie można utwory marszowe rozrywkowe, nie zabraknie motywów ilustracyjnych związanych z tematyką lotnictwa. Będą także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych.

Nie zabraknie też upamiętnienia poprzez uroczysty apel pamięci poległych polskich lotników, a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z wystawą okolicznościową.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27 sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum. Wstęp na wydarzenia sobotnie będzie płatny.

Partnerem wydarzenia jest Aeroklub Krakowski. Samoloty biorące udział w niedzielnym wydarzeniu będą startować z EPKP.

W niedzielę wystawiamy również stoisko Aeroklubu Krakowskiego w Muzeum Lotniska w godz. 09:00 – 17:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z działalnością naszych sekcji specjalnościowych oraz porozmawiać o procesie szkolenia do licencji pilota. Planujemy prezentację modeli przygotowanych przez naszą Sekcję Modelarską oraz szybowca DG101.

SOBOTA 27.08

18:00 – Koncert Filharmonii Krakowskiej – biletowany
19:00 – Wernisaż wystawy 90 lat zwycięstwa Challenge
19:00 – 21:00 – Wieczorne zwiedzanie Muzeum – wstęp płatny

NIEDZIELA 28.08

10:30 – Uroczysta msza święta
11:30 – Apel Pamięci Poległych Lotników
12:30- Koncert Orkiestry Sił Powietrznych
14:00 – Pokazy samolotów
16:45 – Oprowadzanie po wystawie
17:00 – Projekcje filmowe

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego

Jak oceniasz tą podstronę?
Aeroklub Krakowski