61. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki rozstrzygnięty!

24.06.2024

Marcin Skalik (Aeroklub Częstochowski) wygrał 61. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

Organizatorem najstarszych zawodów samolotowych na świecie był Aeroklub Krakowski. Uroczyste zakończenie odbyło się w Pobiedniku Wielkim.

fot. Dariusz Wesołowski

Drugie miejsce zajął Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski), miejsce trzecie Michał Bartel (Aeroklub Stalowowolski).

fot. Renata Karpińska

Zawody składały się z dwóch konkurencji nawigacyjnych i konkurencji lądowań. Do rywalizacji przystąpiło 20 zawodników.

Od 1929 roku Aeroklub Krakowski organizuje Lot Południowo-Zachodniej Polski,

którego patronem jest wybitny przedwojenny pilot Franciszek Żwirko, zwycięzca dwóch pierwszych edycji i słynnego Challange’u.

Podczas zawodów przyznane zostały również dodatkowe nagrody:

• Najlepsza kobieta – Esther Rimensberger
  • Najlepszy junior – Igor Fałowski
  • Najmłodszy zawodnik – Igor Fałowski
  • Najlepszy amator (osoba, która nigdy nie była klasyfikowana w Samolotowym Pucharze Polski w
  • Lataniu Precyzyjnym) – Przemysław Ochal

Nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika w konkurencji lądowań ufundowaną przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zdobył Marcin Skalik.

fot. Renata Karpińska

Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa wręczył nagrodę dla najlepszego zawodnika Aeroklubu Krakowskiego, którym został Michał Wieczorek.

Wręczenie nagród najlepszym odbyło się podczas oficjalnego zakończenia imprezy, w którym wzięło udział około 150 osób – sportowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, Uczelni Wyższych, członkowie AK, krakowscy seniorzy lotnictwa oraz goście specjalni.

Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Polskiego

fot. Renata Karpińska

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki był też doskonałą okazją do podziękowania członkom Aeroklub Krakowski

zaangażowanym w rozwijanie sportu lotniczego i promocję Klubu na arenie międzynarodowej. Odznaczenia wręczył Adrian Król, Prezes AK.

fot. Renata Karpińska

Ceremonię wręczenia nagród poprowadził Mikołaj Kolarczyk.

fot. Dariusz Wesołowski

Imprezę dofinansowano ze środków budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy w przyszłym roku na 62. edycję imprezy!

61. LPZP im. F. Żwirki - protokół komisji sportowej